Santiago de Cuba Gezilecek Yerler

Santiago de Cuba, Küba’nın ikinci büyük şehri ve tarihi ve kültürel bir hazinesidir. Kent genellikle Küba Devrimi’nin kökeni olarak kabul edilir ve buradaki birçok müze Küba tarihinin bu önemli dönemindeki önemli olayları yeniden ele alır. Fakat zaman içinde solmuş görünen Trinidad’ın aksine, Santiago de Cuba renkli mimarlık ve tarihi kalıntılar ile modern mimariyi ve endüstriyel gelişmeleri bir araya getiriyor. Bu kalabalık metropol, aynı zamanda ülkenin en tanınmış üniversitelerinden birine ev sahipliği yaparak genç ve canlı bir ortam sunuyor.

Kültürlerin zengin karışımı ve Afro – Karayip mirasının şekillendirdiği şehir, çoğu zaman ülkenin en güzel şehri olarak kabul ediliyor. Günümüzde gezginler bu çok kültürlü havayı eklektik müzik, farklı mimari, sanat galerileri ve canlı festivallerde deneyimleyebilirler. Günlük geziler de burada gayet çekicidir. Şehre çok uzak olmayan turistler, ünlü bir hac bölgesini ziyaret edebilir ya da sis kefen tepeleri boyunca ilham verici manzaralar için kayalık bir zirvenin zirvesine çıkabilirler.

San Pedro del Morro Kalesi

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Castillo del Morro, 17. yüzyılın en iyi korunmuş İspanyol kalelerinden biri olarak ünlenmiştir. Santiago Körfezi’nin girişindeki büyük kale, Santiago de Cuba’nın yaklaşık 10 kilometre güneybatısında yer almaktadır. Bir uçurumun tepesine tünemiş olan yapı, inşa etmek için on yıllar almış ve nihayet 17. yüzyılın sonunda tamamlanmıştır. İtalyan mühendis Giovanni Battista Antonelli, 1587 yılında inşaatların neredeyse 45 yıldır başlamamasına rağmen, orijinal planları tasarlamıştır.

Castillo de San Pedro del Morro aslen korsan saldırılarına karşı koruma sağlamayı amaçlıyordu, ancak 1700’lerin sonlarında bir kez daha kaleye dönüştürülmeden önce bir hapishane olarak hizmet etti. Bugün bu zarif kale halka açıktır ve korsanlık ve bölgenin tarihi ile ilgili küçük bir deniz müzesi içerir. Kaleyi keşfettikten sonra, ziyaretçiler çatı ve teras restoranından körfezin nefes kesici manzarasının tadını çıkarabilirler. Kaleyi ziyaret etmek için en uygun zaman, gün batımından bir saat kadar önce orada olmak, kaleyi keşfetmek ve gün batımı sırasında top ateşleme töreninden önce fotoğraf çekmek için zaman tanıyan bir vakittir.

Parque Cespedes – Cespedes Parkı

Şehrin kalbinde yer alan Parque Cespedes, gezi turları için mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır. Casa de Diego Velazquez ve Catedral de Nuestra de Senora de la Asuncion da dahil olmak üzere Santiago de Cuba’nın en önemli binaları meydanı çevreliyor. Korsan saldırıları, depremler ve sonrasında yapılan tadilatlar sayesinde katedral pek çok rekonstrüksiyona uğramıştır. Son zamanlarda, Sandy Kasırgası binaların bazı kısımlarına zarar vermiş, ancak restorasyonlar devam etmektedir. İçerde, ziyaretçiler bir dizi dini sanat eseri ve kutsal müzikal notalarıyla Museo Eclesiastico’yu keşfedebilirler.

Parque Cespedes bir parktan daha çok bir plaza olsa da, günün veya gecenin herhangi bir saatinde yerliler ve turistler için popüler bir buluşma noktasıdır. Müzik gayet hoş ve daima canlı bir his hakimdir. Ayrıca bir kahve ya da soğuk bir içecekle rahatlamak ve dünyayı seyretmek için harika bir yerdir.

Santa Ifigenia Mezarlığı

Santiago de Cuba’daki Cementerio de Santa Ifigenia, Küba’nın en ünlü askeri figürlerinin yanı sıra zenginlik ve kötü şöhretli insanlarının kalıntılarına ev sahipliği yapmaktadır. Mezarları işaret eden anıtların bir kısmı muhteşem birer sanat eseridir. Mezarlığın en etkileyici özelliklerinden biri de Jose Marti’nin mozolesidir. Bu devasa yapı çevrenin üzerinde yükselir ve sabah saatlerinde içeriye giren bir ışık akışına izin verecek şekilde tasarlanmıştır.

Cementerio de Santa Ifigenia, Carlos Manuel de Cespedes, Emilio Bacardi ve Frank Pais’in mezarlarını da içeriyor. Ünlü Kübalılar hala burada, 2003 yılında burada yatmaya hazırlanmış müzisyen Compay Segundo da dahil olmak üzere burada gömülüdür. Her otuz dakikada bir, nöbet töreninde değişiklik yapılıyor. Buradaki tüm tarihe ışık tutmak isteyenler için rehberler tavsiye edilir.

Diego Velazquez Evi – Küba Tarihi Çevre Müzesi

Parque Cespedes’e ev sahipliği yapan Casa de Diego Velazquez, İspanyol fetihinin eski konutlarının büyüleyici bir görüntüsünü sunmaktadır. 1500’lerin başlarında inşa edilen binanın Küba’nın en eski konutu olduğu düşünülüyor ve şimdi de Museo de Ambiente Historico Cubano’ya ev sahipliği yapıyor. Fatih ve vali, Diego Velazquez, evin üst katlarında yaşamış, alt düzey ise altın dökümhanesi olarak kullanılıyormuş; eritme altın için kullanılan fırın hala duruyor. Binanın girift oymalı tavanları, kalın duvarları ve sağlam yapılarını görmek, İspanyol imparatorluğunun zenginliğini ve gücünü hissettiriyor.

1965’ten itibaren evde restorasyon çalışmaları başlamış ve şimdinin Museo de Ambiente Historico Cubano’su haline getirilmiştir. Müze, 16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar geniş bir mobilya koleksiyonu sergiliyor. Her oda farklı bir zaman aralığı göstermekte ve koleksiyonlar antika mobilyaları tamamlayan zarif porselen, cam ve diğer ev eşyaları ile etkileyici bir oluşuma sahip bir yer. İspanyolca bilmeyenler için, buradaki ziyaretlerden en iyi şekilde yararlanmak için İngilizce rehberli turlar tavsiye edilir.

Cuartel Moncada – 26 Temmuz Tarih Müzesi

Devrimle ilgilenen tarih meraklıları, bu tarihi saldırı bölgesine ve ürkütücü müzeyi ziyaret için kesinlikle zaman ayırmalıdır. Karnaval kutlamaları sırasında 26 Temmuz 1953’te Fidel Castro, Raul Castro ve Che Guevara liderliğindeki isyancı güçler silahları ele geçirmek için bu kışlalara saldırdılar. Girişim başarısız oldu, ancak devrimciler çabalarından daha fazla tanınma elde ettiler ve birçok kişi bu olayı Devrim’in başlangıcını oluşturmak olarak değerlendirdi. Ziyaretçiler, saldırıların mermi deliklerini görebilir ve 1500’lerden itibaren Küba tarihini anlatan müzeyi keşfedebilirler. Sergiler, 26 Temmuz’daki kader değiştiren saldırı da dahil olmak üzere 1950’lerin olaylarına odaklanıyor.

Plaza de la Revolucion – Devrim Meydanı

Kent merkezinin kuzeydoğusundaki Plaza de la Revolucion, birçok önemli etkinliğin yapıldığı ve şehrin meşhur bölgesidir. Burada Fidel Castro konuşmalar yapmış, Papa 1998’de Küba’ya yaptığı ziyaret sırasında kitlesini kutlamış ve birçok protesto gerçekleştirilmiştir. Bu büyük meydanın en çarpıcı özelliği 19. yüzyıl savaş kahramanı General Antonio Maceo’ya adanmış dramatik bir anıt. Testere dişli palalar çimlerden yükselir ve at sırtında General’in büyük bir heykelini çevreler. Yerel bir sanatçı olan Alberto Lezcay, bu etkileyici sanat eserini yapmış ve 1990’larda buraya dikilmiştir.

Museo Provincial Bacardi Moreau

1929 yılına ait zarif bir neoklasik bina olan Museo Provincial Bacardi Moreau, Küba’nın en eski müzelerinden biri olup, dünyanın dört bir yanından etkileyici bir sanat ve koleksiyon topluluğuna sahiptir. Koleksiyon tarih öncesi, İspanyol fethi, bağımsızlık savaşları ve Devrim’i kapsamaktadır. Kübalı bir politikacı ve yazar olan Emilio Bacardi Moreau, öğelerin çoğunu almış ve 1912’de bir mumya satın almak için Mısır’a gitmiştir.

Görülmesi gerekenler arasında Amerindler (İlk Türkler ya da Kızılderililer)’den gelen eserler, fetihler ve köle ticaretinin yanı sıra Carlos Manuel Cespedes ve Jose Marti gibi ulusal kahramanların kişisel eşyaları yer alıyor. Belki de müzenin en etkileyici kısmı ulusal ve uluslararası sanatçıların sergilendiği sanat sergisidir. Arkeolojik bölüm ise Mısır ve Peru mumyalarını ve Amazon’un minyatürlerini barındırmaktadır.

Vista Alegre

Santiago de Cuba’nın Vista Alegre bölümü, şehrin eski lüks yerleşim bölgesidir. Bu alandaki mimarinin çoğu, birkaç neoklasik konak ile 1920 ve 1930’lardan kalmadır. Gözlemciler buradaki geniş ağaçlı sokaklarda dolaşabilir ve bir zamanlar bu büyük evlerde yaşayan zengin Kübalılar için yaşamın nasıl ilerlemiş olduğunu hayal edebilirler. Birçoğu ofislere, restoranlara ve okullara dönüştürülmüş yapılar görebilirsiniz.

Mimarinin yanı sıra, Vista Alegre’deki diğer turistik mekanlar arasında Afrika eserleri ve el sanatları sergileyen Centro Cultural Africano (Afrikan Kültür Merkezi) Fernando Ortiz, Küba’da fotoğraf tarihi üzerine ilginç görüntüler sunan Museo de Imagen ve bir kültürel araştırma merkezi olan Casa del Caribe yer almaktadır. Konser geceleri ve sahne festivalleri ile eğlence doruklara çıkabilmektedir.

Clandestine Mücadelesi Müzesi

Eski polis merkezinin yerine yapılmış sarı renkli Museo de la Lucha Clandestina (Gizemli Mücadele Müzesi) Devrim’in ilginç bir bölümünü sunuyor. Müze, Batista rejimine karşı Frank Pais’in önderliğindeki hareketin tarihini anlatıyor ve bu dönemin tarihine Santiago de Cuba ve devrim içindeki yerel sakinlerin rolü ile ilgili bilgiler sunuyor. Diğer devrimcilerle birlikte Pais 1956 yılında bu binaya ateş açmış. Bugün, güzel bir şekilde restore edilmiş ve muhteşem bir avluya ve Santiago de Cuba’nın yüksek balkonlarından görülebilen güzel manzaralara sahiptir.

Jose Maria Heredia’nın Doğum Yeri

Casa Natal de Jose Maria Heredia, romantik şair Jose Maria Heredia’nın doğum yeridir. 1803 doğumlu, Küba’nın en ünlü şairi, Meksika’da sürgün sırasında ölmüş. Doğayla ilgili temalarla, Amerika kıtasının büyük bir bölümü hakkında yazmış. Casa Natal de Jose Maria Heredia şimdilerde hayatı ve başarıları için övgüyü hakeden bir şairin müzesidir. Bu görkemli evde sergilenen Heredia’nın maun ağacından yatak odasının yanı sıra bazı kişisel eşyaları da dahil olmak üzere mobilyalar bulunmaktadır. Bina ayrıca bir kültür merkezi işlevi görüyor ve zaman zaman şiir okumalarına da yer veriliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here